About Us

Establishment

Our company Erteks was founded in 1952 and since 2007, it has been working on new styles of men's clothing with more innovative and modern lines. 

Nowadays, Erteks is specialized in men's and children shirts, even big sizes and our own manufactured products are presented with great care to our customers especially from abroad. 

Our products

We are manufacturing sport, classic, elegant shirts. The designs are according to our customers demands and supported by our professional touch. 

At the end of the production process we're putting our customers labels and the shirt being ready to export overseas.

You can check some of our manufactured shirts from the Gallery section, by clicking here.

Hakkımızda

Kuruluş

Firmamız Erteks 1952 yılında kurulmuş olup 2007 yılından beri daha yenilikçi ve modern çizgilerle erkek giyimi üzerine çalışmaktadır. Günümüzde erkek ve çocuk gömlekleri, hatta battal beden gömlekler konusunda uzman olan şirketimiz, kendi üretimimiz olan ürünleri müşterilerimize büyük bir özenle sunmaktadır.   

Ürünlerimiz

Erteks olarak spor, klasik, elegan gömlekler üretiyoruz. Gömlek tasarımları ve modeller müşterilerimizin taleplerine göre oluşturulmakta ve profesyonel dokunuşlarımızla desteklenmektedir. Üretim sürecinin sonunda gömleklere müşterilerimizin marka etiketleri takılır ve gömlek yurtdışına ihracata hazır hale gelir. İmal edilen gömleklerimizden bazılarını buraya tıklayarak Galeri kısmından görebilirsiniz.